برگزاری یادواره شهداء - show-content

برگزاری یادواره شهداء

مراسم افتتاحیه یادواره شهداء و گردهمایی معاونان و مدیران فرهنگی سازمان سما در تاریخ 24 شهریور ماه 1397 در مرکز سما کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی  پایگاه بسیج کارمندی دانشکده سما، این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین حاجی آقا علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، دکتر علیرضا منظری توکلی معاون دانشگاه و سرپرست سازمان سما، دکتر علیرضا حبیبی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان، مهندس سیروس احمدی رییس مرکز سما استان، سردارجاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، دکتر شهاب نادری نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی، امیر آریانفر فرمانده قرارگاه نزاجا غرب کشور و جمع کثیری از مسولان لشکری و کشوری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سیروس احمدی رئیس مرکز فرهنگی آموزشی و فرمانده پایگاه بسیج کارمندی  سما مرکز استان کرمانشاه ضمن عرض خیر مقدم و تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) گزارشی در مورد یادواره شهداء و مرکز آموزشی و فرهنگی سما ارایه نمود.

در ادامه این نشست، محمدرضا حبیبی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه نیز طی سخنانی امام حسین(ع) را اسوه و اسطوره بشریت توصیف کرد و گفت:«توکل، رضا و تسلیم در برابر اوامر خداوند، عمل به تکلیف، امر به معروف و نهی از منکر، آزادگی، پایبندی به اصول انسانی و ... از جمله مهمترین عوامل انجام این حرکت تاریخی بود که باید آنها را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهیم.

وی اضافه کرد:«امام حسین(ع) از سست عهدی کوفیان اطلاع داشتند، اما وقتی نامه دعوت کوفیان دریافت شد، مهیای رفتن شدند چون آن را تکلیف می دانستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه خاطرنشان کرد:«تکلیف کنونی ما نیز برافراشته نگه داشتن پرچم علم و دیانت در دانشگاه هاست.

وی برلزوم اختصاص وقت کافی برای تربیت نسل جدید تاکید کرد و گفت:«نسل جدید سفیرانی هستند که باید فرهنگ عاشورایی را به آنها منتقل کنیم چراکه اینگونه است که عاشورای کربلا به عاشورای خرمشهر و عاشورای مدافعان حرم تبدیل می شود.

ایشان همچنین به نقش جنگ فرهنگی دشمنان اشاره کرد و افزود:«دانشگاه ها باید در این بخش بیشتر وقت بگذارند.

در ادامه مراسم دکتر علیرضا منظری توکلی معاون دانشگاه و رئیس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به برگزاری مراسم های عزاداری ماه محرم در ایران اسلامی، "دنیا" و حرص دنیوی  را عامل شکل گیری واقعه بزرگ تاریخی کربلا خواند و اظهارکرد:یزیدیان با وجود اینکه می دانستند اشتباه می کنند ولی طمع دنیا باعث شد راه حق و باطل را از هم گم کنند

وی خاطر نشان کرد:«فتنه داعش و تکفیری های امروزی نیز ناشی از همان حرکت انحرافی است که حادثه کربلا را به سردمداری یزد رقم زد.

وی تاریخ اسلام را مظلوم ترین و تکرارناشدنی ترین تاریخ عنوان کرد و ادامه داد:«ائمه اطهار علیها السلام توسط شمشیرهایی به شهادت رسیدند که روی آنها آیات قرآنی حک شده بود.

رئیس سازمان سما تصریح کرد:«امروز نیز دشمن با استفاده از امکانات و فضای مجازی به دنبال وارونه کردن حقایق اسلام است.

وی تاکید کرد:«دراین راستا، هرکس در هر جایگاهی باید نسبت به انجام کارهای فرهنگی فاخر که مورد تاکید مقام معظم رهبری است برای مقابله با فعالیت های دشمن اقدام کند.

منظری توکلی به شناسایی 465 خانواده شهید و ایثارگر در مجموعه سما کشور که طی یک فراخوان انجام گرفته اشاره و اظهارکرد:«مجموعه سما کشور تاکنون 13 شهید مدافع حرم را تقدیم انقلاب و اسلام کرده استحجت الاسلام و المسلمین علما، سردار جاسمی و دکتر نادری از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

آیت الله مصطفی علما در یادواره شهدا و گردهمایی معاونین و مدیران فرهنگی سما کشور که در تالار بهمن دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه برگزار شد، به ایام هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:30 سال از جنگ می گذرد، اما شهدا هنوز زنده‌اند و به ما درس و پیام مقاومت می‌دهند

وی ایستادگی رزمندگان دفاع مقدس در برابر دشمن را عامل اقتدار امروز ایران خواند و اظهار کرد:اینکه آمریکایی‌ها با ما دشمنی کرده و تحریم‌های سخت را برقرار می کنند، ناشی از قدرت ایران است.

امام جمعه کرمانشاه به تاثیرگذاری ایران در منطقه و جایگاه آن به عنوان یک ابرقدرت اشاره کرد و افزود:«دشمنان تلاش می کنند با تحریم، دروغ و جنگ روانی برای ایران مشکل درست کنند، اما به نتیجه نمی رسند

وی با بیان اینکه مدافعان حرم در خارج از مرزهای کشور جنگیدند تا به آرامش و آسایش برسیم، عنوان کرد:«درس مقاومت در وجود ملت ایران نهادینه شده، پس دشمنان کاری از پیش نمی‌برند.

آیت الله علما تصریح کرد:«دشمن نمی‌‌خواهد ملت ایران به جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی برسد، اما توانی برای جلوگیری از این را ندارد.

وی در ادامه به تعداد کم نیروهای امام حسین(ع) در مقابل کفر درکربلا اشاره کرد و گفت:«نیروهای جبهه حق درکربلا 72 نفر بودند که در مقابل 30 هزارنفر و بنا به برخی روایات تا 90 هزار نفر نیروی دشمن ایستادند، در این نبرد امام حسین(ع) به فکر موازنه نیروها نبودند، بلکه به فکر جلوگیری از تحریف اسلام بودند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه اضافه کرد:«در شرایط کنونی نیز استکبار با تمام امکانات و تجهیزات هجمه های خود را علیه این نظام انجام می‌دهد، اما ما ایستاده‌ایم.

وی بابیان اینکه اسلام حق و منطق است و نمی شود با این دو وارد نبرد شد، اظهار کرد:«رضاخان در ایران، صدام در عراق و استکبار در یمن با برهم زدن مراسم عزاداری محرم در تلاش بودند تا اسلام را محو کنند، لذا از آنجایی که اسلام دین حق است، درکارشان موفق نشدند.

آیت الله علما اضافه کرد:«تاکنون جنگ های بسیاری در دنیا رخ داده و جمعیت های میلیونی در این جنگ ها کشته و فراموش شدند و تفکرات آنها نیز محو شده، اما 30 سال از جنگ تحمیلی می گذرد و شهدای ما و تفکر آنها زنده است، چراکه یک دفاع مقدس  با محتوا داشتیم.

وی رمز ماندگاری قیام امام حسین(ِع) را محتوای این قیام عنوان کرد و افزود:«باید سعی کنیم تا محتوای اسلام زنده، باقوت و قدرت باقی بماند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه یادآورشد:«اگر اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محتوا نداشت، دنیا ما را بلعیده بود. در این راستا اگر نقطه ضعفی در کشور داریم، ناشی از عدم مدیریت ها است.

در ادامه سردار جاسمی نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت:«باید تلاش کنیم تا صلابت، شایستگی و اقتدار فرهنگ جبهه و جنگ را در دانشگاه ها بسط و گسترش دهیم.

ایشان بابیان اینکه در جنگ تحمیلی شهدا، جانبازان و ملت ایران فرهنگ عاشورایی و آزادگی در مقابل زیاده خواهی را سرلوحه کار خود قرار دادند، گفت:«دشمنان ایران با تجهیزاتی که در اختیار صدام قرار داده بودند، می خواستند دو روزه به تهران برسند، اما این دو روز به 2889 روز معادل 95 ماه یا هشت سال تبدیل شد.

وی ادامه داد:« از مجموع 95 ماه جنگ، 90 ماه ابتکار عملیات ها در اختیار فرماندهان ایرانی بود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه تصریح کرد:«در طول تاریخ هر زمان که دشمنان به ایران حمله کرده اند، بخشی از سرزمین ایران رابه تصرف خود درآورده اند، اما در جنگ تحمیلی توانستیم به عمق  خاک عراق وارد شویم و این افتخاری بود که جوانان غیور ایرانی با دست خالی بدست آوردند.

وی بابیان اینکه اولین تیر جنگ به سمت استان کرمانشاه شلیک شد، افزود:«دوسال پیش از آن نیز مردم کرمانشاه شروع جنگ را با تحرکات دشمن و مناقشات داخلی که در منطقه کردستان ایجاد کرده بودند، لمس کردند.

جاسمی یادآورشد: در 31 شهریور سال 59 حدود 140 فروند از هواپیماهای دشمن نقاط مختلف کرمانشاه را بمباران کردند و در طول هشت سال جنگ نیز 16 تا 17 هزار بار آژیرقرمز در این شهر به صدا درآمد.

وی با اشاره به شرایط سخت مردم کرمانشاه در زمان هشت سال دفاع مقدس، اظهارکرد:«15 تا 16 یگان رزم و پشتیبانی این استان در جنگ حضور داشتند، بیش از 9800 شهید تقدیم و بیشترین نقش را در جنگ ایفا کردیم.

نماینده مردم کرمانشاه درمجلس شورای اسلامی اضافه کرد:«هرچند در طول چهل سال گذشته، مسئولین به مردم این استان جفا کردند و شرایط سختی برای مردم کرمانشاه رقم خورد، اما کرمانشاهیان همیشه سرافراز بوده و در تمام عرصه های دفاع از نظام و انقلاب حضوری همه جانبه داشته اند.

وی در پایان یادآور شد:در بحث نگاه به آینده باید تلاش کنیم تا صلابت، شایستگی و اقتدار فرهنگ جبهه و جنگ را در بخش دانشگاهی کشور و استان بسط و گسترش دهیم.

در ادامه این مراسم؛ سردار بسیجی حاج محمد طالبی از فرماندهان پیشکسوت دفاع مقدس و از همرزمان بسیاری از شهدای گرانقدر  به ذکرخاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداخت که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.

در پایان نیز امیر آریانفر فرمانده قرارگاه نزاجا غرب کشور مطالبی را در مورد آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ایران در برابرمقابله با دشمنان انقلاب و اسلام ،با استفاده از تجهیزات مدرن و به روز بیان کردند .

سپس دکتر شهاب نادری نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی  نیزبه بیان رشادت ها و ایثارگری های مردم اورامانات درشکل گیری انقلاب اسلامی و  دوران دفاع مقدس پرداختند.

در این یادواره همچنین نقالی و منقبت‌خوانی در وصف حضرت علی (ع) توسط آندیا حیدریان دانش آموز دبستان سما اجرا شد که با استقبال فراوان حضار مواجه شد.